Krátká trať na MSJ ve Finsku

11.7.2017 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Prvním medailovým závodem na MSJ ve Finsku byla krátká trať. Naši nejlepší junioři skončili ve druhé desítce.

Běželo se v Viitapohja, na sever od centra. Mírně kopcovitý terén s řadou detailů, různá průchodnost, málo bažin a cest - to byl terén finále. Tratě byly orientačně zajímavé, dělaly se na nich malé, ale i velké chyby. Ty se bohužel nevyhnuly i českým závodníkům.

Skvěle běžel v juniorech Tomáš Křivda, malou chybičku udělal na čtyřce, přesto to vypadalo na umístění hodně vysoko ("velká bedna"), bohužel nadběhl 15. kontrolu, než se našel, tak to byly chyba přes dvě minuty a propad ve výsledkové listině až na 17. místo (+4:52). Nejlépe z našich tak skončil Daniel Vandas, který také udělal malé chyby (třeba na 3. a 8. kontrole), bylo z toho 15. místo se ztrátou 4:33 na vítěze. Velmi dobře běžící Libor Černocký udělal chybu na poslední kontrolu (21. +5:10), místo za ním skončil vyrovnaně běžící Otakat Hirš (+5:16). Naděje Vojtěch Sýkory skončily po skoro dvouminutové chybě na první kontrole (ale tam chybovali i další favorité), nakonec z toho bylo 25. místo (+5:52), V úvodu chybující Honza Bendák obsadil 27. místo (+6:32). Naši junioři běželi vyrovnaně, všichni skončili v první polovině výsledkové listiny, ale dost daleko za těmi nejlepšími, ti běželi daleko rychleji. Naprosto suverénně běžel vítězný Fin Olli Ojanaho, který nedělal žádné chyby a běžel velmi rychle, v cíli byl jeho náskok před druhým Norem Audunem Heimdalem 1:21 min., třetí Švéd Simon Imark už měl ztrátu přes dvě minuty (4. Mathieu Perrin, FRA, 5. Anton Forsberg, SWE, 6. Isac von Krusenstierna, SWE).

27 CZE Jan Bendák                   30:19 +6:32

Tomáš Křivda v cíli: "Bylo to fakt náročný, asi nejtěžší middle, co jsem kdy běžel. V úvodní části to bylo hodně nepřehledné a zarostlé, takže ty malé tvary v mapě nebyly vidět ani z několika metrů. Ale až na drobné zaváhání na K1 a K4 jsem to šel dobře. Od diváckého průběhu jsem byl pěkně vytuhlý a ten kopec na K13 mi dal pěkně zabrat. Na patnáctku už jsem trošku nevěděl kudy běžím, neměl jsem se tam čeho chytit. Ten bílý les na mapě byl pěkný humus, nebylo daleko vidět a kontrolu jsem minul. Pořádně ani nevím, kde jsem vlastně byl a když už jsem to začal chápat, objevil se dvě minuty za mnou startující Švéd."

Také závod juniorek měl přesvědčivou vítězku, obhájkyně titulu Švýcarka Simona Aebersold běžela výborně a v cíli měla náskok před druhou Linneu Golsater 1:14 min., třetí Finka Veera Klemettinen měla ztrátu 1:48 (4. Victoria Haestad Bjornstad, NOR, 5. Sofie Bachmann, SUI, 6. Sanna Fast, SWE). Tereza Janošíková chybovala hned na první kontrolu, nechala tam minutu, další chybičky udělala i v dalším průběhu (především v závěru) a nakonec z toho byla 20. příčka (+5:25). Barbora Chaloupská udělal dvě velké chyby - tříminutovou na trojce, dvou minutovou chybu na šestce, v závěru běžela velmi dobře a rychle a posunula se na 36. místo (+8:04). Anna Kopecká vyrobila dvouminutovku na dvojce, k tomu přidala i další chybičky - 44. místo (+9:10). Ve finále B si velmi dobře vedla Bára Vyhnánková, která ho vyhrála.

1 SUI Simona Aebersold             23:15
 2 SWE Linnea Golsater              24:29 +1:14
 3 FIN Veera Klemettinen            25:03 +1:48
 4 NOR Victoria Haestad Bjornstad   25:14 +1:59
 5 SUI Sofie Bachmann               25:39 +2:24
 6 SWE Sanna Fast                   25:47 +2:32
 7 SUI Valerie Aebischer            25:52 +2:37
 8 NOR Marie Olaussen               26:10 +2:55