Krátká trať na AMS: Kubát druhý, Kosová třetí

3.8.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Výborně si vedla česká reprezentace v závodě na krátké trati na akademickém MS v Maďarsku. Pavel Kubár získal stříbrnou medaili, Denisa Kosová (foto na doběhu) skončila třetí.

Krátká trať byla postavena na mírně svažitých až strmých kopcích, kde byla řada negativních terénních tvarů (závrty), našly se tam i kameny a skalky; vše bylo porostlé smíšeným lesem (buk a borovice), na řadě míst byly hustníky. A právě kontroly v zeleném dělaly závodníkům dost problémy, chyb a chybiček bylo velmi mnoho. Nevyvarovali se jich ani čeští závodníci.

V ženách v úvodu velmi dobře běžící Denisa Kosová si popletla v pytlíku pořadí kontrol (z šestky běžela na jedenáctku), ztratila dvě minuty a až pekelně rychlý závěr ji vynesl bronzovou medaili se ztrátou 2:12 min. na vítězku. Adéla Indráková naopak začala více než minutovou chybou na druhé kontrole, pak běžela vyrovnaně a vyšlo z toho slušné umístění - 7. místo (+3:05). Barbora běžela velmi slušně, udělal pár chyb, tu největší na 10. kontrole (20. místo, +6:24), mnoho se nedařilo Adéle Jakobové, více než devítiminutová ztráta znamenala umístění až ve čtvrté desítce. Pro titul si doběhla Švédka Lilian Forsgren, která hned v úvodu doběhla o dvě minuty Švýcarku Ullmann a vytvořila s ní velmi rychlý tandem, který Švédce přinesl zlato, byť jen šest sekund před Norkou Andrine Benjaminsen, za Kosovou se na dalších místech na velké bedně seřadily Amilia Björklud (SWE), Kerstin Ullmann (SUI) a Miia Niittynen (FIN).

34. Adéla JAKOBOVÁ          Czech Republic      41:15  +09:03

V mužích po celou trať vedl Švéd Oskar Sjöberg, který byl i v cíli první a vybojoval zlato. Ale jen 12 sekund za ním doběhl skoro bez chyb běžící Pavel Kubát a přidal do české sbírky stříbrnou medaili. Dalších 35 sekund zpět byl další Švéd Johan Runesson. Výborně běžel i Miloš Nykodým, na první mezičase ztrácel minutu, pak však běžel velmi dobře a v cíli byl čtvrtý se ztrátou 1:29 min. (5. Johan Hogstrand, SWE, 6. Rassmus Andersson, SWE). Velmi dobře běžel i Jan Petržela, který je ve výsledcích na 10. místě se ztrátou na vítěze 3:10 min., Daniel Hájek ztratil 4:44 min. a skončil ve třetí desítce na 21. místě.

1. Oskar SJÖBERG           Sweden              33:11
 2. Pavel KUBÁT             Czech Republic      33:23  +00:12
 3. Johan RUNESSON          Sweden              33:58  +00:47
 4. Miloš NYKODÝM           Czech Republic      34:40  +01:29
 5. Johan HOGSTRAND         Sweden              35:02  +01:51
 6. Rassmus ANDERSSON       Sweden              35:04  +01:53
 7. Nikita STEPANOV         Russian Federation  35:38  +02:27
 8. Máté BAUMHOLCZER        Hungary             35:43  +02:32