Juniorské soustředění pod Pradědem

13.11.2018 Pavel Košárek Převzato z Sekce OB

Juniorské soustředění pod Pradědem

Úvodní soustředění juniorské o-reprezentace proběhlo v Jeseníkách pod Pradědem.

Členové juniorské reprezentace byli na tomto soustředění ubytováni na Chatě Na Vyhlídce na Nové Vsi, u které stojí rozhledna, je zde výchoziště lyžařských tratí a rozlehlý prostor s názvem mapy U Škaredé jedle. Zde byly připraveny všechny mapové tréninky.

Nejdřív přišel v pátek dopoledne na řadu kombotech. Trénink, u kterého se člověk víc soustředí na mapovou preciznost a jednotlivé orientační techniky než na samotný běh. A to právě bylo cílem celého tréninku. Čas jsme se měřil pouze orientačně pro představu jednotlivých závodníků. Ti strávili na tréninku cca 65-90 minut.
- tracking

Odpoledne měl premiéru na soustředění JRD knock-out sprint. Běžela se jeho lesní varianta, takže se možná jednalo i o premiéru světovou :-). Trénink bavil, závodníci se dokázali i díky povzbuzování od ostatních vybičovat k srdnatým výkonům a pořádně se zapotili. Třeba dojde někdy na zopakování, ale je pravdou, že trénink je organizačně náročnější a 20 osob je tak maximum, kdy se dá uspořádat. Stejně jako u SP v Praze si závodníci v semifinále vybírali ze 3 variant tratí a na zvolení té správné varianty měli 20 sekund. To je v případě lesní verze mnoho, a tak si všichni zvolili tu stejnou a sami přiznali, že měli během 5-10 sekund rozhodnuto. Na druhou stranu tím, že o tom sami závodníci nevěděli, že běží to samé, tak se stejně startovní pole roztrhalo a o zajímavé zvraty nebyla nouze.
- tracking
- výsledky semifinále
- mezičasy finále

V sobotu celý tým přijal výzvu 30. ročníku Výběhu na Praděd tj. jeho pokoření "klasickou" cestou. Běželo se po trase z Hvězdy k vysílači na Pradědu. Vysílač se zahalil do mlhy a vítr v závěrečné fázi těsně pod vrcholem dost přibržďoval, ale i tak byla podmínka se suchým asfaltem a teplotou od 8 do 2 stupňů celkem přijatelná oproti jiným ročníkům. Následný lauf přes hřeben na Vyhlídku či Údolím Bílé Opavy se také dost líbil a tudíž se všichni odpoledne a večer věnovali už jen hodování:-).

Vítězi se stali s velmi kvalitními časy Terka Janošíková a Tom Křivda. Speciálně vítěz toho měl málo a proto ještě večer odjel směr Praha-Kunratice, aby v neděli ráno svedl parádní souboj s nejlepšími atlety i orienťáky.

Nutno ale pochválit i všechny ostatní. Čas od času stojí za to zdolat nějakou metu, která sice v tomto případě nebyla nijak extrémní, ale minimálně netradiční a to typickým pradědským počasím a tím, že člověk běží až na pár minut, kdy si může trochu spočnout na úseku od Ovčárny po Barborku, celou dobu do kopce. Vědomí toho, že jste schopni to zvládnout, vás posiluje a dodává energii do dalšího tréninku.
- tracking
- výsledky

Po sobotní náloži byl na neděli naplánován middle na mapě bez cest. Zvolené tempo bylo adekvátní únavě z předchozího dne a na mapových výkonech se trochu podepsalo stáří mapy, když největší problém dělaly náletové hustníky na místě světlin a ve vysokém lese přibylo několik nových pasek. Závodníci tak aspoň ještě jednou využili možnosti si zaběhat v náročném, místy až severském terénu a museli být maximálně obezřetní v orientaci.
- tracking
- mezičasy

Večery byly věnovány tradičním tématům úvodního srazu - plánu akcí, smlouvě reprezentanta, prvním informacím a představení terénu JMS 2019, informacím k funkčnímu vyšetření a v souvislosti s tím i o řízení tréninku dle tepové frekvence. Prostor dostala i zábava, vedle hry na kytaru se prosadily i karty :-).


 


« zpět