Jana Knapová a Vojtěch Král nejrychlejší v Jičíně

15.4.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V neděli začal prvním závodem Manufaktura Český pohár a také INOV-8 CUP - žebříček A.

Běžel se trochu netradičně sprint. Moc hezký závod uspořádal Sportcentrum Jičín přímo ve svém domovském městě. Centrem závodu byl jičínský zimním stadiónu. Mapu Jičína připravil v měřítku 1:4000 připravil Tomáš Hanzl. Tratě postavil Jan Mrázek, v úvodu zavítaly do areálu nemocnice a školy, následovaly kontroly v historickém centru Jičína, v závěru se dobíhalo k zimnímu stadiónu. Podle ohlasů v cíli se většinou tratě hodně líbily, byly rychlé, ale stále na nich bylo co řešit. Poprvé v historii Českého poháru jednotlivců byly nastaveny razící krabičky do režimu bezdotykového ražení, což také umocnilo rychlost v závodě.

Za krásného jarního slunečného počasí se na start postavilo skoro 900 závodníků, mezi nimiž nechyběli skoro všichni naši nejlepší, protože elitní kategorie se počítaly do WRE a pro dospělou reprezentaci byly nominačními na MS v Lotyšsku i na ME ve Švýcarsku.

V ženách předvedla skvělý výkon Jana Knapová (LPU), která se do vedení dostala na 4. kontrole a řadou nejlepších mezičasů svůj náskok stále zvyšovala až na konečných 40 sekund. Na druhém místě skončila Denisa Kosová (PHK), třetí juniorka Tereza Janošíková (SSU) měla ztrátu 1:11 min., dalších 8 sekund ztratila čtvrtá Eva Kabáthová (ZBM), překvapením bylo páté místo Karolíny Šikové (LPM), šestá doběhla Adélka Indráková (ZBM).

15. Jeřábková Jitka          TZL9453   SKOB Zlín                15:19   + 2:32

V mužích v úvodu vedl Polák Piotr Parfianowicz (LCE), pak šel do čela největší favorit Vojtěch Král (SSU), postupně si vybudoval náskok až 13 sekund, v závěru ale začal hodně stahovat Miloš Nykodým (ZBM). Šumperský závodník nakonec vítězství udržel s náskokem 5 sekund před Nykodýmem, Polák Parfianowicz skončil na 3. místě, když na vítěze měl ztrátu 32 sekund. Tři sekundy zpět zůstal na čtvrtém místě junior Vojtěch Sýkora (LCE), ještě o tři sekundy byly pomalejší Tomáš Kubelka (LPU) a Marek Minář (ASU), kteří se stejným časem podělili o 5. příčku.

H21E 2.50 km, 30 m, 25 kontrol
  1. Král Vojtěch             SSU8841   SK Severka Šumperk       13:48
  2. Nykodým Miloš            ZBM9005   SK Žabovřesky Brno       13:53   + 0:05
  3. Parfianowicz Piotr       LCE9401   OOB TJ Slovan Luhačovic  14:20   + 0:32
  4. Sýkora Vojtěch           LCE9801   OOB TJ Slovan Luhačovic  14:23   + 0:35
  5. Kubelka Tomáš            LPU9307   OK Lokomotiva Pardubice  14:26   + 0:38
  5. Minář Marek              ASU9444   Magnus Orienteering      14:26   + 0:38
 15. Brlica Pavel             ZBM9302   SK Žabovřesky Brno       15:33   + 1:45

V D16 si pro jasné vítězství doběhla Anna Karlová (JIL), druhá Michaela Dittrichová (SKM) na ni ztratila 38 sekund, třetí Tereza Chrástová (STH) ještě o dvě sekundy více. V D19 byla nejrychlejší Martina Opálková (BBM), 12 sekund zpět zůstala druhá Jana Peterová (LPU), která jen o sekundu porazila třetí Kateřinu Grycovou (TBM). V juniorkách vyhrála Barbora Chaloupská (PHK), s 15 sekundami zpět na druhém místě zůstala Barbora Vyhnálková (RIC), další sekundu zpět byla třetí Tereza Čechová (KAM). Ve velmi vyrovnaném závodě v H16 si pro těsné vítězství doběhl Jan Rücker (HOR), jen sekundu zpět zůstal druhý Lukáš Richtr (VPM), sedm sekund za vítězem zaostal na třetím místě Šimon Mareček (OSN). Také v H18 byl souboj o vítězství velmi těsný, o prvním místě třineckého Sebastiana Filipka před Michalem Bořánkem (SSU) rozhodla jediná sekunda, třetí Mikuláš Jirka (STE) měl ztrátu 26 sekund. V juniorech vyhrál Vít Horčička (STE) o 37 sekund před chybujícím favoritem Tomášem Křivdou (CHC), třetí Vít Koštejn (DOK) ztratil na vítěze 51 sekund.