Euromeeting - Kubelka třetí, Horčičková šestá

3.9.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V Norsku se konal Eurometting. Dobře si vedli naši mladí závodníci - Tomáš Kubelka doběhl na krátké trati třetí (foto), Vendula Horčičková byla na klasice šestá.

První zářijový víkend proběhl v norském Østfoldu Euromeeting. Každoročního setkání B-týmů (většinou doplněných juniory, ale i řadou světových hvězd) se letos pod vedením Jardy Kačmarčíka zúčastnili i mladí čeští závodníci (včetně několika juniorů).

Euromeeting v úvodu testoval nový formát, se kterým by se údajně mohlo běžet ono první "ryze lesní" MS v roce 2019. Tedy krátká trať s hendikepovým startem na základě úvodního prologu. Tratě byly se v terénu, který je relevantní s terény MS 2019 - zvlněný terén s množstvím terénních detailů a malými bažinami. V pátek byl prolog, výsledky byly velmi vyrovnané. V mužích obsadili první dvě příčky Švédi Anton Johansson a Rassmus Andersson (rozdíl mezi nimi byl 14 sekund), třetí těsně za nimi doběhl Estonec Timo Sild. Z našich si nejlépe vedl Tomáš Kubelka, který skončil na 16. místě se ztrátou 1:50 min., 5 míst a 14 sekund zpět zůstal Marek Minář (32. Hubáček, 41. Sýkora, 43. Vandas). Mezi ženami byla nejrychlejší Britka Cat Taylor, se ztrátou 11 sekund byla druhá Švédka Helena Karlsson, dalších 11 sekund zůstala zpět další Švédka Josefin Tjernlund. Vendula Horčičková doběhla na 12. příčce s odstupem 1:59 min. na vítězku, dorostenka Tereza Janošíková obsadila 21. místo (36. Štičková). V sobotu byla vlastní krátká trať, souboje na trati byly hodně dramatické. V mužích skvěle zaběhl Tomáš Kubelka, který se z 16. pozice na startu posunul do vedoucí skupiny a ve finiši si vybojoval výborné třetí místo za Estoncem Timo Sildem (ten měl před skupinou pronásledovatelů půlminutový náskok) a Švédem Max Peterem Bejmerem, za ním skončili třeba Rassmus Andersson či Olli Ojanaho, nebo i řada dalších závodníků světové extratřídy. Marek Minář doběhl 18. místě se ztrátou 2:32 min. (31. Hubáček, 38. Sýkora, 40. Vandas). V ženách obsadily první tři místa Švédky Johanna Öberg, Linea Golsäter a Josefin Tjernlund, které doběhly v rozmezí půl minuty. Tereza Janošíková jako nejlepší z našich doběhla na 16. místě s odstupem přesně 9 minut, pět míst a 11 sekund za ní finišovala Vendula Horčičková (32. Štičková).

10 Johansson Anton           SWE      1:01:15 +00:48
18 Minář Marek               CZE      1:02:59 +02:32
32 Štičková Anna             CZE      1:16:59 +16:10

V neděli následovala klasika, která se běžela v rozmanitém terénu, který byl hodně zvlněný (někde byla i hluboká údolí), byly tam i plochy se složitými detaily terénu, místy také hustníky a bažiny. V mužích deklasoval své soupeře Estonec Timo Sild, který po sobotním vítězství na krátké trati zaběhl skvěle i klasiku a vyhrál s náskokem více než čtyř minut před Švédem Rassmusem Anderssonem, další půl minutu zpět zůstal další Švéd Ola Martner. Tomáš Kubelka hned v úvodní části chyboval, ztratil 3 minuty, pak se však stále zlepšoval a obsadil 16. místo se ztrátou necelých 11 minut. Naopak Marek Minář začal skvěle, v půlce trati byl šestý, pak se však propadl na konečné 25. místo (+15:13), 27. místo obsadil junior Vojtěch Sýkora (34. Hubáček, 35. Vandas). V ženách si velmi dobře vedla Vendula Horčičková. Po celou trať se pohybovala v první desítce, nakonec obsadila 6. místo se ztrátou 3:12 min. na vítěznou Švédku Alvu Olsson (2. Josefin Tjernlund, SWE, 3. Jo Shepherd, GBR). další dvě naše závodnice obsadily 18. (Anna Štičková) a 22. místo (Tereza Janošíková).

16 Kubelka Tomáš             CZE      1:36:52 +10:59
25 Minář Marek               CZE      1:41:06 +15:13
27 Sýkora Vojtěch            CZE      1:41:31 +15:38
34 Hubáček Jonáš             CZE      1:47:17 +21:24
35 Vandas Daniel             CZE      1:49:21 +23:28

Web závodu je stejný jako web MS 2019 a najdete ho zde.