Daniel Hubmann kraloval v pískovcích

2.8.2020 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sandstones | Pískovce - 3-denní závody v Doksech proběhly v Doksech. V mužích si jasné vítězství odnesl mistr světa Daniel Hubmann (Švýcarsko), v ženách byla nejlepší Denisa Kosová-

Pořadatelé z OK Doksy zvolili za centrum všech tří etap prostranství u vjezdu do kempu Borný. Mapy na všechny etapy připravil Tom Novák. Pořadatele přivítali téměř 1200závodníků. Na startu se v řadě kategorií sešla velmi kvalitní konkurence, mj. poběží o naše juniorská reprezentace, maďarská seniorská reprezentace a několik dalších výborných závodníků.

V pátek odpoledne se běžela krátká trať na mapě Pecopala, kde byl v části rovinatý terén s terénními i porostovými detaily (pozůstatky vojenské činnosti), v části skalnatý terén, s větším převýšením i prudšími srázy, tratě postavil Jakub Škoda. V mužské elitě dominoval Švýcar Daniel Hubmann, který porazil druhého Tomáše Křivdu o dvě a půl minuty. Na dalších místech se seřadili Daniel Vandas, Vojtěch Sýkora, Miloš Nykodým a junior Martin Roudný. V dámské elitě měla nejlepší čas Vendula Horčičková, ale chyběla ji 15. kontrola a tak vítězství vybojovala Lenka Mechlová, která o 17 sekund porazila svou reprezentační kolegyni Terezu Janošíkovou, 73 sekund za vítězkou skončila na třetím místě Denisa Kosová (4. Karolína Teplá, 5. Zsófia Sárközy, 6. Johanka Šimková).

Sobotní klasiku (E2) připravil Tom Novák na mapě Karolína většinou ve velmi členitém terénu, kde byly pískovcové skalnaté hřbety a údolí, smíšený les, ve vrcholových partiích bučiny; v menší části byl terén rovinatý s velmi dobře průběžným lesem. Běželo se za velkého tepla. V mužích dokázali svou extratřídu bratři Hubmannové, mladší Martin vyhrál po parádním výkonu po celé trati s náskokem 38 sekund před svým starším bratrem Danielem. Se ztrátou minuty a půl skončili na 3. a 4. místě Daniel Vandas a Pavel Kubát, další minutu zpět byl pátý Tomáš Kubelka a ještě o jednu minutu více měl ztrátu Miloš Nykodým na šestém místě. V ženách byla nejlepší Denisa Kosová, která o 70 sekund porazila druhou Vendulu Horčičkovou, ještě o půl minuty pomalejší byla na třetím místě Maďarka Csilla Gárdonyi (ta vedla celou první třetinu tratě), necelé čtyři minuty ztráty měly čtvrtá Tereza Janošíková a pátá Adéla Indráková, vítězka první etapy Lenka Mechlová měla na šestém místě ztrátu čtyři a půl minuty.

V neděli byla závěrečná krátká trať (E3), stavitel tratí Matouš Fürst měl k dispozici mapu Borný, tratě vedly borovým dobře průběžným lesem s drobnějšími pískovcovými detaily, kde byla hustá síť komunikací, v části byl prudký svah s pískovcovými srázy. V ženách se v průběhu závodu vystřídala ve vedení trojice po dvou etapách nejlepších, nakonec byla nejrychlejší Tereza Janošíkova o minutu před Lenkou Mechlovou, třetí Denisa Kosová ztratila ještě o minutu více (4. Vendula Horčičková, 5. Csilla Gárdonyi, 6. Zsófia Sárközy). V mužích opět dominovali bratři Hubmannové, vyhrál Daniel o 24 sekund před Martinem, dvě a půl minuty zpět zůstal na třetím místě Daniel Vandas (4. Tomáš Kubelka, 5. Áron Bakó, 6. Máté Baumholczer). ????? ???? ?????.

Konečné výsledky byly dány součtem časů všech tří etap. V ženách vyhrála Denisa Kosová (PHK) o 43 sekund před Terezou Janošíkovou (SSU), třetí Lenka Mechlová (SHK) měla ztrátu 2:20 min., na dalších místech skončily Maďarka Csilla Gárdonyi, Johanka Šimková (ZBM) a Karolína Teplá (SHK). V mužích obsadili první dvě místa švýcarští světoví šampioni bratři Hubmannové, vyhrál Daniel s náskokem čtyř minut před Martinem, třetí Daniel Vandas (PHK) měl ztrátu šest a půl minuty, čtvrtý skončil Tomáš Kubelka (LPU), pátý Miloš Nykodým (ZBM) a šestý Maďar Áron Bakó.

D21E E1 E2 E3 Celkem
1 Kosová Denisa OK 99 Hradec Králové 35:18 3 50:00 1 41:18 3 126:36 0:00
2 Janošíkova Tereza SK Severka Šumperk 34:22 2 53:39 4 39:18 1 127:19 +0:43
3 Mechlová Lenka OK Slavia Hradec Králové 34:05 1 54:32 6 40:19 2 128:56 +2:20
4 Gárdonyi Csilla Hungarian national team 39:26 10 51:48 3 43:14 5 134:28 +7:52
5 Šimková Johanka SK Žabovřesky Brno 38:37 6 57:00 7 44:25 8 140:02 +13:26
6 Teplá Karolína OK Slavia Hradec Králové 36:51 4 60:05 12 43:36 7 140:32 +13:56
7 Sárközy Zsófia Hungarian national team 38:21 5 60:07 13 43:26 6 141:54 +15:18
8 Jirčáková Martina OOB TJ Slovan Luhačovice 41:58 16 57:48 9 45:50 12 145:36 +19:00
6 Bakó Áron Hungarian national team 41:20 8 75:46 10 44:19 5 161:25 +15:55
7 Sýkora Vojtěch OOB TJ Slovan Luhačovice 39:54 4 74:02 8 48:08 13 162:04 +16:34
8 Baumholczer Máté Hungarian national team 41:56 10 75:52 11 44:20 6 162:08 +16:38
9 Jónás Ferenc Hungarian national team 42:03 11 75:25 9 45:38 7 163:06 +17:36
10 Schulhof Jan OOB TJ Turnov 45:06 22 72:49 7 47:32 11 165:27 +19:57

Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.