Daniel Hubmann a Maja Alm obhájili titul ve sprintu

4.8.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Spirnt na MS v orientačním běhu v Rize vyhráli obhájci titulů Maja Alm a Daniel Hubmann. Z našich byl nejlepší Vojtěch Král na 11. místě.

Ve finále čekaly závodníky  tratě v historické části Rigy, která je zařazena i do kulturního dědictví památek UNESCO. Tratě byly opět hodně rovinaté, převýšení bylo minimální, bylo použito dost umělých zátarasů. Ženy čekalo 3,8 km s převýšením 15 m, muže 4,3 km (20 m).

Ženy

Dánka Maja Alm se počtvrté za sebou stala mistryní světa ve sprintu! A vyhrála naprosto jasně. V úvodu běžela vyrovnaně s dalšími favoritkami Švédkou Tove Alexandersson a Švýcarkou Judith Wyder. V závěru však běžecky dominovala a vyhrála s náskokem 16,8 sekundy před Alexandersson a 27,1 sec před Wyder (4. Elena Rosss, SUI, 5. Lina Strand , SWE, 6. Karolin Ohlsson, SWE). Terka Janošíková běžela velmi dobře, po drobných chybách (asi největší na 5. kontrole), po dobré druhé polovině z toho nakonec bylo 19. místo (+ 1:39 min.). Adéla Indráková postupně ztrácela a skončila na 37. místě (+ 2:55 min.).

Terka Janošíková: Po loňském 24. místě letos 19. Jak jsi spokojena se svým výkonem? Je to zlepšení, to je fajn, zlepšení je vždycky dobré, nicméně je tam stále co zlepšovat. Nebylo to úplně nejplynulejší a nějaké záseky, volbičky, takové točení volantem, dosti kličkovaná v turistech. To mě dneska asi hodně ovlivňovalo.... Lidi, místo toho aby byli ohleduplní a uvolnili cestu, tak si radši začnou dělat fotografie a tak… Ale zlepšení to je, a když to takhle bude každým rokem, tak to třeba bude vycházet. - A jaká byla trať? Bylo to hezké, docela záludné, hodně moc umělých kontrol. A hlavně hodně moc turistů, což byla asi největší překážka, protože nejsou obeznámeni s tím, že když někdo běží, tak by bylo fajn uhnout místo toho, aby se začali fotit. Myslím, že jsem některé volby nevolila úplně nejlíp. Byl tam jeden asi 20vteřinový záběh do dřívějšího průchodu, jsem se tam nějak nechala stáhnout turisty a zblblo mě to, jinak jsem žádný velký zásek neměla. Bylo to hlavně fyzicky náročné, hlavně běh po kostkách bolí. Ale byl to boj a snažila jsem se bojovat, co nejvíc to šlo.

Muži

Daniel Hubmann (SUI) také obhájil titul mistra světa ve sprintu. Po velmi vyrovnaném a téměř bezchybném výkonu na mokré trati (pršelo) těsně (o 1,1 sec) porazil Novozelánďana Tima Robertsona, který běžel také velmi dobře, před cílem vedl, ale drobné zaváhání ho odsunulo na stříbrnou příčku. Bronz získal Andreas Kyburz (SUI) s odstupem 20 sekund těsně před čtvrtým Yannickem Michielsem (BEL), 5. Matthias Kyburz (SUI), 6. Emil Svensk (SWE). Naše dvojice Vojtěch Král a Miloš Nykodým skončila na 11. a 12. místě, rozdíl mezi nimi byl 0,6 sekundy, v úvodní oba trochu ztratili, pak se postupně zlepšili. Velmi pěkně zaběhl Marek Minář, který obsadil 25. místo, když za sebou nechal řadu sprintových specialistů. "Ti, kteří vědí, jaká je konkurence na světové scéně, dokáží tyto výsledky ocenit," glosoval sprint ve vysílání ČT kouč Radek Novotný.

* Naši v cíli:
Miloš Nykodým: Dvanácté místo je paráda, to kdyby mi někdo řekl před startem, tak to beru všemi deseti. Trošku mě mrzí, že mi to na začátku nešlo, prvních pět kontrol jsem dělal kličky a byl jsem si nejistý. Ale žádnou chybu jsem neudělal a jestli jsem 40 vteřin za vítězem, tak to je paráda.
Marek Minář: Můj cíl byl hlavně postoupit z kvalifikace, toho jsem se bál. Kvalifikaci jsem si ale hodně pohlídal, běželo se mi fakt super. Měl jsem trochu strach, protože na akademickém MS jsem fyzicky shořel, takže jsem nevěděl, co od toho mám čekat. Ale týden před MS jsem se pěkně připravil na sprint a 7. místo v rozběhu je super výkon. A finále bylo parádní. Nevím, jestli jsem vzal úplně všechny volby dobře, ale běželo se mi skvěle. Bylo to mokré, ale to měli všichni. Super výkon pro mě.