Český dorost ovládl Středoevropský pohár

3.4.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Středoevropský pohár dorostu (Central European Youth Orienteering Cup) proběhl o víkendu v Olomouckém kraji. První ročník tohoto poháru ovládla česká reprezentace, která vyhrála všechny kategorie v závodě jednotlivců i štafet.

Akci připravili pořadatelé z UOL a JPV, na startu byli závodníci z 5 zemí (ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Německo).

V sobotu byla krátká trať v Hranicích na Moravě (část Rybáře), mladé závodníky čekaly tratě ve smíšeném lese severského typu (velké množství terénních detailů – kupky, údolíčka, bažinky), kde byla místy snížená viditelnost (hustníky) a střední hustota cest. Všechny kategorie ovládli čeští závodníci. V D16 s velkým náskokem vyhrála Šárka Rückerová, za ní skončila Polka Adrianna Biederman a Maďarka Hanga Szuromi, následovala trojice český závodnic Thýnová, Peterová a Kochová. V D18 byla jasně nerychlejší Barbora Chaloupská, dvě a půl minuty za ní skončila na druhém místě Němka Isabel Seeger, těsně za ní doběhla Tereza Čechová, další dvě místa obsadily Maďarky Vanda Vékony a Réka Dalida Pataki (6. Vyhnálková). Také v H16 měl vítěz velký nískok, Michal Bořánek nechal za sebou o více než tři minuty druhého Ondřeje Voláka, třetí byl Maďa Ferenc Jónás, následoval Rusin, Maďar Bujdosó a Filipek. V H18 vyhrál Daniel Vandas o necelou minutu před Otakarem Hiršem, třetí místo obsadil Jan Bendák (4. Křivda, 5. Pryjma, POL, 6. Horčička).

V neděli se běžely štafety na hradě Helfštýn, tratě byly připraveny ve smíšeném lese v kopcovitém terénu s hustou sítí cest, množstvím erozních rýh, ve svahu k hradu pak byl hodně kamenitý podklad, místy v hustnících byla snížená viditelnost. Český dorost deklasoval své soupeře. Trenéři postavili vyrovnané štafety a ve všech kategoriích tak naše týmy obsadily první dvě místa. V D16 vyhrála trojice Kochová, Plhalová, Rückerová o dvě a půl minuty před triem Thýnová, Vyhnálková, Peterová, další 3 minuty zpět bylo Polsko. V D18 vyhrála štafeta ve složení Chaloupská, Malinová, Čechová těsně před trojicí Kopecká, Janošíková a Vyhnálková, třetí Maďarky měly desetiminutovou ztrátu. V H16 jasně vyhrál tým ve složení Filipek, Čech, Rusin, se ztrátou 4 minut doběhla štafeta Volák, Gajda a Bořánek, na třetím místě minutu a půl za druhým místem byli Maďaři. V H18 byla první trojice Bendák, Křivda, Sýkora, dvě minuty zpět pak byla štafeta Hirš, Horčička a Vandas, další tři minuty ztráceli třetí Poláci.