Bronz na ME pro Mairicha

3.2.2023 Milan Venhoda Převzato z ČSOS

ME, MSJ a MED pokračovalo závodem na klasické trati s hromadným startem. A českému týmu přinesl další skvělá umístění jak v juniorech tak i v dorostu

Závod na klasické trati se jel ve stejném prostoru jako předchozí middle a tratě byly vedeny víceméně protisměrně. Muži a ženy jeli tři farstované okruhy (farsty byly hodně nevyrovnané, takže v průběhu závodu se pořadí míchalo a nebylo úplně jasné jak na tom kdo je, až poslední část závěrečného okruhu byla pro všechny společná), junioři dva okruhy a dorost pouze jeden okruh, na kterém však byly dva motýlky pro rozdělení závodníků.

Mezi ženami již potřetí vyhrála Daisy Kudre Schnyder (EST), v cíli byla nejrychleji s přesvědčivým náskokem 1:32 před stříbrnou Annou Ulvensoen (NOR) a 3:54 před bronzovou Maria Hoskari (FIN). Našim závodnicím se nedařilo, Terezá Chrástová dojela na 22. místě, Šimková ani Hlaváčová nebyly klasifikovány. Závod mužů byl více vyrovnaný, o titul se nakonec finišovalo. Do závěrečné společné části se sjeli Jorgen Baklid (NOR) a Aapo Viippola (FIN), zbytek trati projeli spolu a v yávěrečném finiši si pro titul toje Jorgen Baklid vteřinu před Viipolou. Bronz vybojoval výborně jedoucí Švýcar Nicola Müller s odstupem 1:44. Čeští muži se srovnali v nevelkých odstupech za sebou s odstupem 10 min za vítězem počínaje 29. místem: 29. Petr Horvát, 32. Hašek, 33. Nagy, 35. Laciga, 37. Škoda.

Junioři a juniorky jeli závod na dva farstované okruhy stejně jako u dospělých však farsty nebyly vyrovnané a tak průběžné pořadí nebylo úplně zřejmé. Marek Štěrba se po celou dobu pohyboval aktivně vepředu a v cíli byl na skvělém 4. místě, 52 vteřin za vítězným Norem Hjelsethem. Bratři Peňázové skončili ve druhé desítce: 13. Radek, 16. Vojtěch. Mezi juniorkami jely skvěle Tereza Pecková i Michaela Srbová, průběžně se pohybovaly na 3.-6. místě, v první polovině druhého kole na tom byla kousek lépe Tereza, Michaela ji s malým odstupem stíhala. Pět kontrol před cílem se sjely společně s norskou dvojicí Madslien a Jacobsen na 4.-7. místě a do cíle jely víceméně společně i když je ještě jedna farsta krátce rozdělila. Nejvíce sil na konci z této čtveřice měla Michalea Srbová, která tedy skončila na 4. místě, 3:13 za vítězkou Lotte Line Ekstrom (FIN). Tereza Pecková dojela na výborném 7. místě jen 17 vteřin za Michaelou. Markéta Kodejšová skončila s dvanáctiminutovým odstupem na 23. místě.

Mezi dorostenci sice vyjel z prvního motýlku jako první s velkým náskokem Maxmilián Rass, ale ten jen neprojel celý. V čelní skupině 10 závodníků se pohybovali Filip Mairich a David Elleder. Po druhém motýlku se do čela vedoucí - teď už osmičlenné - skupiny usadil Ritvars Lepeskins. Filip a David jeli na 2. a 3. místě, nicméně rychlejší volbou na K17 se těsně před ně dostal Švýcar Müller, rozestupy byly ale pořád minimální. Při postupu na K20 se Müller dotal mimo medialové pořadí, naopak se do čela závodu posunul Eemil Koskinen (FIN). O medailích se rozhodlo až v úplném závěru: zlato získal Ritvars Lepeskins jen vteřinu před stříbrným Koskinenem, bronz vybojoval Filip Mairich (+9 vteřin), o dalších 12 vteřin později proťal cílovou čáru na 4. místě David Elleder. Velmi pěkně jel i dvanáctý Jan Zurynek se ztrátou pouze 2 minuty. V dorostenkách se v čelní skupině pohybovala Lucie Hlaváčová a z druhého motýlku vyjížděla na 5.-6. místě. V této skupince se udržela až do cíle a vybojovala výborné 6. místo s odstupem 1:45 za vítěznou Finkou Sanni Hoskari (2. Nesa Schiller, SUI, 3. Anett Liisa Parts EST). Sheila Havrdová, která první část zvládla skvěle v čelním balíku, bohužel v druhém motýlku udělal velkou chybu, špatně odbočila a musela se velký kus vracet. Do cíle tak dojela na solidním 13. místě. Barbora Chrástová velmi chybovala hned v prvním motýlku, zbytek závodu tak jela víceméně osamoceně a skončila na 21. místě.

Kompletní výsledky. Výsledky, mezičasy i GPS tracking je na stránce IOF Live.